Novopostavený bytový dom v Hrubej Borši potreboval väzníkovú strechu s nízkym sklonom. Podmienkou bola nielen vysoká kvalita materiálu, ale i expresnosť dodania a montáže.

Klient nás oslovil s požiadavkou na zastrešenie novopostaveného bytového domu v obci Hrubá Borša (okr. Senec). Jednalo sa o stavbu s pôdorysnou plochou 1 305,3 m2 a vzhľadom na typ objektu bolo potrebné využiť kvalitné strešné pokrytie s nízkym sklonom. Ideálnym riešením bol preto väzníkový krov.

Väzníkový krov z kvalitného sušeného dreva

Základným konštrukčným prvkom väzníkov sú drevené fošne hrúbky 45 z hobľovaného a sušeného reziva. Drevo je totiž najlepší stavebný materiál pre tento typ stavieb, musí byť však správne ošetrené. Rezivo sme preto ochránili proti drevokaznému hmyzu, drevokazným hubám a plesniam prípravkom Drevochráň Profi, a to máčaním v dvoch vrstvách.

Keď je základným pilierom kvalita

Lisované priehradové väzníky, s oceľovými styčníkovými doskami a prelisovanými hrotmi, nám vytvorili nosnú konštrukciu strechy. Väzníky sme následne ukladali na nosné murivo spodnej stavby (obvodové i vnútorné, ukončené ŽB vencom), ako aj nosné oceľové / drevené prievlaky. Ostatné konštrukcie (steny, priečky…) sme oddelili min. 50 mm medzerou, aby nedošlo k opretiu a priehybu väzníkov na miestach, kde to nie je žiaduce. Väzníky sme k vencom (prievlakom) ukotvili obojstrannými uholníkmi, pričom sme ich neukladali priamo, ale cez hydroizolačnú podložku.

Stabilita a bezpečnosť na prvom mieste

Priestorovú stabilitu konštrukcie a stabilitu jednotlivých prvkov nám zabezpečil dôkladný systém stuženia: zavetrovacie polia, ondrejské kríže a celoplošné debnenie strechy. Tieto stužovacie prvky významnou mierou zamedzujú tomu, aby tlačené horné pásy väzníkov vybočili z roviny. Neoddeliteľnou súčasťou zabezpečenia stability sú i pozdĺžne stužidlá dolného pásu väzníkov.

Ušetrili sme čas i peniaze

Vďaka použitiu väzníkového krovu sme skrátili celkovú dobu výstavby a znížili tak náklady nášho klienta, ktoré sa pri realizácii developerských projektov vedia vyšplhať neraz vysoko. Klient ušetril aj na vnútorných nosných múroch a základových pásoch. Tieto môžu byť nahradené priečkami, pod ktoré nie je potrebné zhotovovať základy. Krov z priehradových väzníkov plne nahrádza železobetónovú stropnú konštrukciu. Celá stavba je tak vo výsledku nielen finančne úspornejšia, ale i podstatne ľahšia.

Odborná montáž, od dodávky až po finálne ukotvenie, trvala len 3 dni! Bytový dom v Hrubej Borši tak získal novú, bezpečnú strechu nielen expresne rýchlo, ale zároveň bola splnená i požiadavka na nadštandardnú kvalitu. Väzníkový krov sa zrodil pod rukami našich troch šikovných montážnikov, ktorí sa postarali o bezproblémový priebeh realizácie a zabezpečili tak nášmu klientovi spoľahlivosť na roky dopredu.

Chceli by ste sa o väzníkovom krove a našich riešeniach dozvedieť viac?
Neváhajte nás kontaktovať.

Máte záujem o naše služby?

Kontaktujte nás telefonicky
na 0948 788 384 alebo nám napíšte.