Hľadáte jedinečný a všestranný materiál pre vašu stavbu? Nielen estetický vzhľad, pevnosť, izolačné vlastnosti a jednoduchosť spracovania sú dôvodmi, prečo je drevo stále obľúbenejším (nielen) stavebným materiálom. Čo všetko tento výnimočný prírodný materiál dokáže? Čítajte v článku.

Drevo je všestranný materiál

Dôvodov, prečo využívať drevo v stavebníctve je veľa. Jedným z nich je bezpochyby jeho pomer pevnosti a hmotnosti. V porovnaní s oceľou alebo betónom je drevo až 14x silnejšie, preto je ideálne pre výrobu nosníkov, alebo strešných konštrukcií. Hoci je drevo skutočne pevným a spoľahlivým materiálom, dá sa pomerne ľahko modifikovať. Môžeme ho použiť v rôznych tvaroch i veľkostiach, ktoré vyhovejú špecifickým stavebným požiadavkám.

Drevo použité na stavbu domu šetrí čas i peňaženku

Stavba domu je nákladným a časovo náročným krokom. Z ekonomického a ekologického hľadiska je drevo najlepším riešením, pretože pochádza z obnoviteľných zdrojov. Aj vďaka tomu je jeho cena (v porovnaní s betónom alebo oceľou) výrazne nižšia. Okrem toho sú drevené stavby realizované oveľa rýchlejšie. Drevo totiž nepodlieha vplyvu poveternostných podmienok – je odolné voči chladu i vode a po inštalácii nemusí schnúť ani sa tepelne upravovať.

Multifunkčný izolátor

Vďaka svojim chemickým vlastnostiam je drevo odolné voči vysokým teplotám. Na rozdiel od ocele sa pri vysokých teplotách nerozpúšťa, ale schne, vďaka čomu je ešte silnejšie. Výborne izoluje vlhkosť, absorbuje zvuk a navyše je spoľahlivým izolátorom elektrického prúdu. Funguje na podobnom princípe ako interiérové izolácie – dokáže udržať teplo i chlad s rozdielom až 14 hodín.

Je využitie dreva skutočne eco-friendly?

Je všeobecne známe, že výrub stromov má negatívny vplyv na životné prostredie. Ak sa však robí na základe odborných znalostí, stromy získajú viac slnka i priestoru pre rast. Navyše, drevo patrí medzi obnoviteľné prírodné zdroje.

Vďaka pokročilej technológii produkuje drevársky priemysel nulový odpad. Všetky súčasti dreva sú využité – časť je spracovaná na nábytok, či konštrukčný materiál a zo zvyšného “odpadu” môžeme produkovať energiu. Spaľovaním dreva, na rozdiel od ropy, či zemného plynu, neprodukujeme v ovzduší takmer žiadne škodliviny. Ekologická výhoda drevených domov je aj v unikátnej schopnosti dreva absorbovať CO2 aj po tom, čo je strom vyrúbaný. Týmto spôsobom drevodomy prispievajú k znižovaniu problému s tzv. skleníkovým efektom.

Drevo v interiéri pomáha znižovať stres

Drevené konštrukcie kombinujú estetiku, pevnosť, tepelnú ochranu a prínosy pre životné prostredie. No skutočná krása dreva spočíva v ovplyvnení všetkých ľudských zmyslov. Má špecifickú vôňu i povrch, evokuje teplo a široká škála typov zas poteší oko. Drevo je možné natrieť na akúkoľvek farbu, či ošetriť lakom, pričom si zachová svoju pôvodnú štruktúru a jemnosť.

Drevo v interiéri má vplyv aj na ľudské vnímanie. Drevené stropy, steny alebo okná evokujú útulnosť, domov a pokojnú atmosféru, čo pomáha znížiť stres a upokojiť myseľ. Pocit prírodného tepla a pohodlia, ktoré drevo vyvoláva u ľudí, má za následok zníženie krvného tlaku, srdcovej frekvencie a úzkosti. Prítomnosť dreva v miestnosti taktiež zlepšuje kvalitu vzduchu tým, že absorbuje vlhkosť.

Výber stavebného materiálu je predpokladom dlhodobej stability a životnosti vášho domu. Ak preto uvažujete nad drevom, neváhajte. Je to multifunkčný materiál s dlhou životnosťou, ktorý má navyše pozitívny vplyv na ľudskú psychiku. Existuje však oveľa viac možností, ktoré drevo poskytuje. Radi by ste sa dozvedeli viac? Neváhajte nás kontaktovať.

Máte záujem o naše služby?

Kontaktujte nás telefonicky
na 0948 788 384 alebo nám napíšte.