Moderné drevodomy sú ekologické i ekonomické
Drevodomy odzrkadľujú životný štýl. Sú útulné, harmonické a v mnohých ohľadoch zvyšujú kvalitu každodenného života nielen po estetickej stránke. Popularita drevodomov v súčasnosti stúpa čoraz viac, a to vďaka nezameniteľným výhodám, ktoré drevo poskytuje nielen pre peňaženku, ale aj pre zdravie či prírodu. Prečo je vhodné uprednostniť drevodom pred klasickým murovaním?
Eco-friendly riešenie
Veľkým trendom súčasnej doby sú v mnohých odvetviach ekologické riešenia. V stavebníctve tento trend podporuje stavba drevodomov, ktoré majú viac ekologických výhod ako si mnohí môžu myslieť. Napríklad v otázkach výroby stavebných materiálov sa pri výrobe drevených komponentov spotrebuje až 10-krát menej energie v porovnaní s betónom či oceľou. Ďalším ekologickým prínosom drevodomov je maximálne využitie všetkých súčastí dreva, teda stavba drevodomov je možná takmer bez akéhokoľvek odpadu. Drevo je bezodpadový materiál -52% je spracovaných na stavebné účely, 36% na výrobu iných produktov a 12% je využitých pre produkciu energie.
Drevodomy prispievajú k znižovaniu skleníkového efektu
Stavebný priemysel patrí medzi odvetvia, ktoré sa vo veľkej miere negatívne podieľajú na znečisťovaní ovzdušia. Odhaduje sa, že v Európe toto odvetvie vyprodukuje až 40% oxidu uhličitého, a to so stúpajúcou tendenciou každý rok. Príčinou týchto čísel je ešte stále populárne využívanie neudržateľných materiálov ako je betón či oceľ. V snahe eliminovať negatívny vplyv tohto priemyslu čoraz viac ľudí uprednostňuje drevo ako ekologickú alternatívu. Má totiž unikátnu schopnosť absorbovať CO2 aj po tom, čo je strom vyrúbaný. Ak sa na stavbu drevodomu použije približne 20 kubických metrov dreva, je možné predísť tvorbe až 16 ton oxidu uhličitého.
Aj typ domu môže ovplyvňovať zdravie
Aj z environmentálneho hľadiska stojí za to porovnať si životnosť tehlových a drevených domov. Výrazný negatívny vplyv na ľudské zdravie majú práve tehlové domy, a to v dôsledku stavebných materiálov, ktoré zanechávajú dvojnásobok uhlíkovej stopy v prostredí ako materiály použité na stavbu dreveného domu. Na druhej strane drevené stavby umožňujú prispieť k zvýšeniu kvality vzduchu v interiéri, pričom vytvárajú príjemnú mikroklímu reguláciou vlhkosti. Drevené steny prirodzene dýchajú, čím umožňujú voľný pohyb vodnej pary zo vzduchu do stenovej konštrukcie a späť. Vďaka tomu je možné znížiť relatívnu vlhkosť, a tak predísť tvorbe batérií, spór a húb až o 30-35%.
Ekonomická výhoda stavebného materiálu
Stavba domu je nákladným a časovo náročným krokom. Ak hľadáte ekonomicky výhodnú možnosť, drevo je jednoznačným riešením. Pochádza z obnoviteľných zdrojov je dostupné takmer kdekoľvek na svete a niektoré druhy sú mimoriadne cenovo výhodné. Drevo, na rozdiel od betónu, nepodlieha vplyvu poveternostných podmienok – je odolné voči chladu i vode, po inštalácii nemusí schnúť a ani sa teplne upravovať. Takto sa značne skráti čas potrebný na výstavbu a aj znížia náklady. Napríklad drevodom s rozlohou okolo 100m2 je postavený a pripravený na bývanie v priebehu dvoch maximálne troch mesiacov.
Drevodom sa oplatí aj z dlhodobého hľadiska
Výstavba domu je jedna vec, náklady na bývanie už druhá. Drevené domy sú ekonomické stavby aj z dlhodobého hľadiska, a to vďaka fyzikálnym vlastnostiam stavebného materiálu. Drevo má vďaka veľkému množstvu vzduchových vrecúšok vo svojej štruktúre vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, čo umožňuje minimalizovať náklady na vykurovanie o 50% za rok a na klimatizáciu až o 60%/rok. Drevený interiér sa vyhreje oveľa rýchlejšie a udrží teplotu až 14 hodín. Flexibilita a poddajnosť dreva sú potešujúcou vlastnosťou najmä pri prípadnej rekonštrukcii, kde na rozdiel od murovaných domov nemusíte búrať a prakticky meniť celú architektúru domu.
Drevodomy sú šetrným riešením k vašej peňaženke a predovšetkým k životnému prostrediu. Ich výstavba je takmer bez odpadu, sú energeticky výhodné a pri vhodnej starostlivosti majú životnosť až niekoľko generácií. Uprednostnenie dreva pre betónom či tehlami je zárukou zdravého a útulného domova s príjemnou mikroklímou.