Mnoho ľudí považuje drevodomy za drahé, energeticky neefektívne či málo trvácne. To však pri moderných drevených konštrukciách zďaleka nie je pravda. Prečítajte si najčastejšie mýty a fakty o moderných drevodomoch.  

Mýtus 1 – Drevodomy sú energeticky neefektívne

Drevo, ako prírodný materiál, je fantastickým tepelným izolátorom. Má vysokú tepelnú kapacitu, vďaka čomu dokáže postupne naakumulovať a uvoľňovať teplo do celého domu. Prakticky v akomkoľvek ročnom období je v interiéri drevodomu optimálna izbová teplota, čo z dlhodobého hľadiska šetrí náklady na kúrenie i klimatizáciu.

Mýtus 2 –  Drevodomy zadržiavajú vlhkosť

Drevo je prírodný a priedušný materiál. Dokáže odvádzať nadmernú vlhkosť z interiéru, ale ju aj spätne odovzdať. Takýmto spôsobom prirodzene reguluje vlhkosť vzduchu a zároveň udržiava optimálnu teplotu aj počas horúcich dní. Drevodomy sú navyše konštruované zo suchého dreva a izolované prírodnými izolantmi s nízkym difúznym odporom, ktorý zaisťuje výborný prenos vlhkosti smerom do exteriéru a to aj v rizikovejších zimných obdobiach.

Mýtus 3 – Výstavba drevodomu je finančne náročná

Teraz potešíme všetkých tých, ktorí zvažujú stavbu drevodomu. Z hľadiska stavebného materiálu so sebou každé konštrukčné riešenie nesie určité náklady na realizáciu.  Drevo, na rozdiel od betónu, či ocele, však pochádza z obnoviteľných a dostupných zdrojov, čo sa v značnej miere odráža aj na jeho cene. Okrem nákladov za materiál pri stavbe drevodomu ušetríte aj čas. Napríklad drevodom s rozlohou okolo 100m² je postavený a pripravený pre bývanie v priebehu troch až štyroch mesiacov.

Mýtus 4 – Drevodomy nemajú dlhú životnosť

Žiaden stavebný materiál sa nevyrovná stabilite, pevnosti a odolnosti dreva voči okolitým vplyvom. Na rozdiel od betónu má drevo schopnosť absorbovať vibrácie, preto sú drevodomy stabilnejšie a odolnejšie voči zemetraseniam. Životnosť drevodomu predlžuje aj prirodzená schopnosť dreva absorbovať a uvoľniť vlhkosť.

Vo všeobecnosti sa drevodomy stavajú na betónových platniach. Práve tie bránia priamemu prenikaniu vlhkosti zo zeme do dreva, ktorá ho znehodnocuje a navyše skracuje jeho životnosť.

Drevo je prirodzene odolným a trvácnym materiálom, avšak pri správnej starostlivosti je možné jeho životnosť značne predĺžiť.

Mýtus 5 – Drevodomy nedokážu spoľahlivo izolovať teplo ani zvuk

V skutočnosti je drevo multifunkčným izolátorom. Výborne absorbuje zvuk a tlmí ozvenu, preto sa využíva pre konštrukciu hudobných nástrojov a stavbu akusticky náročných priestorov. Okrem zvuku a teploty izoluje aj elektrický prúd, vďaka čomu sú drevodomy, v porovnaní s ostatnými konštrukčnými riešeniami (napr. klasická murovaná konštrukcia s oceľovou výstužou), bezpečnejšou alternatívou.

Drevo, ako stavebný materiál, poskytuje množstvo výhod pre pohodlné a bezpečné bývanie. Nebojte sa investície do drevených stavieb a presvedčte sa o ich kvalitách na osobnom stretnutí s niektorým z našich obchodných zástupcov. Kontaktujte nás a my sa vám ozveme.

Máte záujem o naše služby?

Kontaktujte nás telefonicky
na 0948 788 384 alebo nám napíšte.